Na co si dát pozor při nákupech na aliexpress

Nakupování na internetovém tržišti aliexpress.com má mnoho výhod, jako je velký výběr zboží a nízká cena. Existují však i určité nástrahy, na které byste si měli dát pozor a o kterých byste ještě před nákupem určitě měli vědět. Pojďte se podívat na seznam nejčastějších věcí, které by vás zde mohly nepříjemně překvapit.

Mezinárodní přeprava

Jednou z hlavních a samozřejmě logických věcí, se kterou musíte počítat, je to, že vám balíček nedoručí kurýr hned následující den. Než se dostane zboží k vám ze zahraničí, obvykle z Číny, tak to nějaký ten den trvá. Respektive obvykle je čekací doba v rámci týdnů. Pokud tedy objednáváte z Aliexpress dárky, vždy si nechte časovou rezervu a počítejte raději s pozdějším termínem doručení. Další mírná komplikace, která se při nákupech v zahraničí vyskytuje, jsou hraniční přechody, na kterých se může zásilka pozdržet a kde také některé položky podléhají DPH a clu. Pokud je cena objednaného zboží vyšší než 22 EUR, nevyhnete se dani. Clo se pak týká produktů dražších než 150 EUR.

Pravidla reklamace

Velkou výhodou u Aliexpressu je systém, který umožňuje reklamování poškozeného zboží nebo vrácení peněz při jeho neobdržení. Zacházejte však se systémem tržiště dle návodu na webové stránce a vždy se snažte jednat tak, abyste v případě jakýchkoliv problémů mohli při reklamaci uspět. Mezi základní pravidla patří:

  • nepotvrzujte přijetí objednávky, dokud skutečně nemáte zásilku v ruce
  • hlídejte si ochrannou lhůtu pro možnost reklamace, v případě pozdržení přepravy požádejte o její prodloužení
  • případné závady na zboží vždy dobře dokumentujte pomocí fotografií a videí

Podezřelé nabídky

Velká cenová výhodnost na Aliexpress není ničím neobvyklým. Pokud však narazíte na mobilní telefon, který je nabízený v přepočtu za sto korun, určitě se takové „slevě“ vyhněte. Vždy je dobré používat zdravý rozum. Obvykle je však tržiště bezpečné a podvodné nabídky se zde nevyskytují. Šance, že narazíte na nekvalitní produkt nebo nečestného prodejce jsou všude, české e-shopy nevyjímaje. Pokud chcete mít větší jistotu bezproblémového nákupu, vybírejte jen u prodejců, kteří mají dobré hodnocení. Dík reputacím získáte skvělý přehled, jak byli s objednávkou spokojení zákazníci před vámi.

Jazyková bariéra

Pokud nepatříte mezi zdatné angličtináře, čeká vás nejspíše práce s překladačem. Ostatně, to lze čekat při nakupování ze zahraničí. Aliexpress tržiště však udělalo vstřícný krok ke všem svým klientům z různých zemí a nabízí možnost jednoduchého překladu svého webu. Čeština je však poněkud lámaná a některé části zůstávají bez přeložení. Pokud se naučíte v obchodu pracovat, zanedlouho ani nebudete muset luštit, co znamenají například jednotlivé kategorie, a zorientujete se podle obrázků. V případě, že nastane nějaký problém, se už cizímu jazyku nevyhnete. Nemusíte se ale bát – díky on-line překladači pochopíte, o co jde a alespoň základní komunikaci vám tento nástroj bez problémů také umožní.